Przepisy kulinarne Gotujemy z o2.pl

5 zastosowań octu jabłkowego

11.07.2013

5 zastosowań octu jabłkowego

Ocet jabłkowy znany był już w dawnych cywilizacjach. Egipcjanie, Fenicjanie, Grecy, Hindusi, Persowie, a nawet Chińczycy cenili go tak bardzo, że był napojem spożywanym codziennie przez zwykłych ludzi. Służył także jako przyprawa do potraw i konserwant do mięsa i ryb. Od kiedy poznano jego działanie bakteriobójcze używano go jako leku. Wiesz dlaczego i do czego warto go używać?

D.C. Jarvis – specjalista medycyny ludowej – zalecał spożywanie octu jabłkowego w połączeniu z miodem przez 4-8 tygodni w celu zapobiegania chorobom oraz w przypadku chronicznego zmęczenia i wyczerpania, w zaburzeniach snu, wrażliwości na zmiany pogody, zapaleniach pęcherza i zaparciach. Ocet jabłkowy bardzo dobrze wpływa na wygląd skóry, dolegliwości stawów lub bóle głowy. Ponoć kuracja zalecana przez doktora Jarvisa wspaniale oczyszcza organizm i pomaga schudnąć. Oto lista najczęstszych dolegliwości, w których pomocny będzie ocet jabłkowy:

1. Nadmierne pocenie się bywa bardzo irytujące. Jeśli twój dezodorant nie potrafi temu przeciwdziałać, spróbuj octu jabłkowego. Przed wieczorną toaletą wymasuj ciało wodą z octem jabłkowym (w stosunku 1:3) i rób to tak długo, aż skóra wchłonie cały płyn.

2. Okłady z pasty – ocet jabłkowy wymieszany z solą działa przeciwbólowo i przeciwobrzękowo, likwiduje krwiaki i siniaki.

3. Ocet jabłkowy jest bardzo dobry na grzybicę stóp. Mocząc stopy 2 razy dziennie w roztworze: 1 litr wody, filiżanka octu i pół filiżanki soli pozbędziemy się grzybicy stóp i paznokci.

4. Jak bardzo bolesne są hemoroidy, wie tylko ten, kto ich doświadczył. Gdy nasączony octem jabłkowym wacik przyłożymy do bolących guzków, poczujemy ulgę. Taki kompres ma właściwości ściągające. Regularne przemywanie odbytu po każdej wizycie w toalecie chusteczką namoczoną w occie jabłkowym dezynfekuje i wzmacnia.

5. Ocet jabłkowy jest bardzo dobry także w przypadku dolegliwości kobiecych. Jeśli masz skłonności do infekcji, możesz przygotować roztwór: 3 ciepłe porcje wody i 1 część octu – którym wykonasz irygację pochwy. Jeśli natomiast jesteś w ciąży i dokuczają ci poranne mdłości, wypij po śniadaniu szklankę wody z 2 łyżeczkami octu jabłkowego i 1 łyżeczką miodu.

Źródła: http://en.wikipedia.org; „Ocet jabłkowy dobry dla zdrowia”, Margot Hellmiß, KDC 2010 r.

Prześlij do znajomego Wersja do druku

Komentarze

Zgłoś 30.07.2013 Edyta

Robię ocet każdej jesieni,używam go do sałatek i galarety z kurczaka.Jest nie tylko smaczny,ale i napewno o wiele zdrowszy od tego sklepowego.Nie musi też być koniecznie z jabłek,bo robiłam też ... Pokaż więcej

Robię ocet każdej jesieni,używam go do sałatek i galarety z kurczaka.Jest nie tylko smaczny,ale i napewno o wiele zdrowszy od tego sklepowego.Nie musi też być koniecznie z jabłek,bo robiłam też gruszkowy,śliwkowy,a nawet wiśniowy.

Zgłoś 17.12.2014 cheap fifa 15 coins

To hell with that bitch!

cheap fifa 15 coins http://www.friendku.com/blog.php?user=4630&blogentry_id=38868