Przepisy kulinarne Gotujemy z o2.pl

Spór o sałatkę grecką

15.05.2009

Spór o sałatkę grecką Pomimo anginy i mało letniej temperatury za oknem, zapach zbliżających się wakacji wkrada się do mojego sopockiego mieszkania wraz z każdym otwarciem okna. Nie tylko świat wokół stał się zielony, zazieleniły się też nasze lodówki. Jakiś czas temu ruszyły osiedlowe warzywniaki pod parasolem i z każdym dniem ich asortyment wzrasta. Do mojego domowego menu wróciła sałatka grecka. Znacie przepis na prawdziwą sałatkę grecką?

Wpisując w dowolną wyszukiwarkę „sałatka grecka” znajdziemy kilkanaście przepisów na to danie. Wszystkie są prawdziwie greckie i właściwe. Szukałam choć jednego wspólnego składnika i byłyby to prawie pomidory. Prawie, bo pamiętam grecką zamówioną w jakiejś restauracyjce przy dworcu w Gdańsku Wrzeszczu, jej składniki to: kapusta pekińska, rzodkiewka, feta i sos. Już kiedyś wspominałam, że kapusta pekińska to zmora sałatek w Polsce. To najtańszy i najbardziej wydajny wypełniacz, gdyby tylko nie był nazywany zieloną sałatą. Opinie internautów w sprawie greckiej są zgodne w jednym. To ja znam prawdziwy przepis. Pojawiają się greckie z miętą, z orzechami, z oregano, z bazylią, z sardynkami, kaparami, anchois. Obowiązkowo z sałatą, obowiązkowo bez sałaty, ale za to z oliwkami. Koniecznie z czosnkiem, posypane Vegetą (o zgrozo). Zawsze z czerwoną papryką, nigdy z papryką. Z oliwą i octem balsamicznym, z greckim sosem (tu podana marka sosu z paczki), tylko z oliwą, z cytryną… Prawie wszyscy wypowiadający się byli w Grecji, mają tam rodzinę lub pracowali w restauracji i zrobili już setki klasycznych sałatek greckich. I kto ma rację?

Może jak kiedyś pojadę do Grecji, to się dowiem, teraz nie zabieram głosu w tym sporze i robię swoją wersję sałatki greckiej. Pamiętam, jak spytałam znajomego kucharza z Francji, jaka jest klasyczna sałatka francuska, bo też często się z taką nazwą w Polsce spotykam i za każdym razem jest inna. Odpowiedział: jest bardzo dużo sałat francuskich. Przepis zależy też od regionu i oczywiście upodobań. Porzućmy więc spory na temat prawdziwości przepisu, a jedzmy ze smakiem, to co lubimy.

Polecam zwrócenie uwagi na fetę. Ser ten produkowany jest z mieszanki pasteryzowanego mleka owczego z mlekiem kozim — to drugie stanowi tylko 5-10% owej mieszanki, lub tylko z mleka owczego. Najpopularniejsza feta w polskich sklepach jest z mleka krowiego i ma nieco inną konsystencję. Warto poszukać nieco droższej ale jednak „owczej”. Podstawą mojej sałatki są dobre pomidory, koniecznie przechowywane w temperaturze pokojowej. Pomidory nie powinny leżeć w lodówce, bo tracą smak i aromat. Kroję je na początku i dodaję cebulę, dzięki temu pomidory puszczają sok i ocet nie jest już potrzebny, wystarczy oliwa. Do tego świeży ogórek, papryka, pieprz, czarne oliwki i dość grubo pokrojony ser. Czasami dodaję sałatę lodową, przyjemnie chrupie.

Polecam wypróbowanie słodko-pikantnego sosu do tego zestawu. Dzięki innym dodatkom, jak kapary czy sardynki, taka sałatka nie może się znudzić. Doskonała jest na większe spotkania z przyjaciółmi, z koszykiem pieczywa, które można maczać w sosie, oczywiście na własnym talerzu. Grzanki czosnkowe to też dobry pomysł. Wyobraźcie sobie ciepłe popołudnie w ogrodzie. Kwiecisty obrus, piękną zastawę, chłodne białe wino i przede wszystkim dobre towarzystwo. Tak to już jest, że jadanie w samotności pozbawia tę czynność części przyjemności.
Prześlij do znajomego Wersja do druku

Komentarze

Zgłoś 27.09.2014 air jordan release dates

The latest news is that AutoNavi has advised users to download a map data file, supporting both Mandarin and English, to improve the Maps experience.

air jordan release dates http://www.st... Pokaż więcej

The latest news is that AutoNavi has advised users to download a map data file, supporting both Mandarin and English, to improve the Maps experience.

air jordan release dates http://www.streamingteacher.com/media/mage.php?air-jordan-release-dates/

Zgłoś 19.11.2014 ニューバランス アウトレット

Niu Niu, we will buy you cake and ice-cream - strawberry flavor for Niu Niu, chocolate flavor for Dad and original flavor for Mum.

[url=http://www.lokmanhekimimiz.com/userfiles/mast.asp?ニュ... Pokaż więcej

Niu Niu, we will buy you cake and ice-cream - strawberry flavor for Niu Niu, chocolate flavor for Dad and original flavor for Mum.

[url=http://www.lokmanhekimimiz.com/userfiles/mast.asp?ニューバランス-アウトレット/]ニューバランス アウトレット[/url]

Zgłoś 21.12.2014 tn pas cher

Discussions were dominated by Europe's heavy dependency on Russian gas and its attempt to diversify its supply sources through new pipeline projects.

tn pas cher

Zgłoś 09.01.2015 Nike Air Max 1 Trainers

We are any only a passer-by. OK, Depart a a thing within your site just for your own personal give back pay a visit to.

Nike Air Max 1 Trainers

Zgłoś 09.01.2015 Hollister outlet uk

Shareholders also rejected Huang's proposals to appoint his sister Huang Yanhong and his corporate lawyer Zou Xiaochun as executive directors.

Hollister outlet uk

Zgłoś 09.01.2015 nike tn requin pas cher

Chinese authorities have been in close liaison with Deutsche Bank in relation to this appointment, the western bank said.

nike tn requin pas cher