Przepisy kulinarne Gotujemy z o2.pl

Tapas - coś na ząb

12.06.2009

Tapas - coś na ząb Gdybym miała dokładniej przełożyć znaczenie, ale nie tłumaczenie słowa tapas, mogłoby zabrzmieć niezbyt sympatycznie. Coś przeciw wpadaniu muchy do piwa lub wina, raczej się z jedzeniem nie kojarzy, a jednak taki był początek tych hiszpańskich przekąsek. Ktoś położył (tak słyszałam i czytałam) kiedyś kawałek mięsa na szklance i w ten sposób się zaczęło. Zwyczaj przyjął się szybko i zaczęto podawać przekąski na kieliszkach do wina i szklankach do piwa. Tym co zwróciło moją uwagę w tej historii, jest to, jaką wartość miał napój wyskokowy, skoro przykrywka była z mięsa i jak należałoby się domyślać, muszki na mięsie już nikomu nie przeszkadzały. Faktem jest jednak, że na pewno łatwiej odgonić muchy, aniżeli wyłowić je z trunku.

Przypomniała mi się pewna historia z moich czasów kelnersko-barmańskich. Szanowna Pani klientka (bardzo miła zresztą) oddała piwo, w którym pływała muszka owocowa. Kolega barman wyłowił ją łyżeczką na oczach tejże pani stwierdzając: czyste, nieskomplikowane białko. Pani uśmiechnęła się, nieco zdziwiona, ale nie protestowała, dopiła swoje piwo.

Wracając do tematu. Muszę zaznaczyć iż słowo tapa w języku hiszpańskim oznacza wieczko, pokrywkę. Z czasem do mięsnej pokrywki dołożono chleb, a sama forma tapas też ewoluowała. Przekąski na raz, jedzone najczęściej na stojąco w barach specjalizujących się w tych smakołykach. Kolorowe, apetyczne wystawiane na wystawach w restauracjach. Bardzo żałuję, że w Polsce nie ma zwyczaju wystawiania zimnych dań na witrynach. Ich świeżość mogłaby być wyznacznikiem popularności. Wiadomo byłoby jeszcze przed wejściem do restauracji, jak obchodzą się tam z ingrediencjami, jak dekorują, łączą . I czy kucharza stać na coś więcej poza sałatką warzywną uklepaną i przyozdobioną muchomorkiem z pomidora.

Ach to wywołuje wspomnienia. Taki piękny grzyb, z kropkami z majonezu, rosnący wśród trawki z pietruszki. Szkoda było go jeść. Jako dziecko czujnie obserwowałam czy przypadkiem ktoś nie połasi się na Pana Muchomorka, bo założenie było takie, że jest zjadany na samym końcu, przeze mnie oczywiście. Niestety miałam konkurencję w postaci starszej siostry, która w takich momentach, patrzyła na mnie jak na wroga. Z czasem rodzina nauczyła się, że na sałatce zawsze muszą być dwa muchomorki.

Tapas to pomysł na ugoszczenie przyjaciół.
Ciągle, jak mantrę będę powtarzać, że jedzenie to czynność towarzyska. Karmienie bliskich nam ludzi ma w sobie coś magicznego. Zapewne ma to związek z tym, że jedną z pierwszych naszych potrzeb po pojawieniu się na świecie, jest właśnie zaspokojenie głodu.

Znacie zapewne powiedzenie, dla siebie to nie chce mi się gotować. Przygotujcie zatem tapas dla bliskich. Zależnie od zasobów portfela należy zaopatrzyć się w: krewetki i inne owoce morza, mięsiwa wszelkiej maści, warzywa świeże i marynowane, oliwki w kilku kolorach, grzybki w occie, cebulki, sery, cokolwiek wam przyjdzie do głowy. I wykałaczki. W Hiszpanii często tapas jest właśnie z wykałaczką, co ułatwia jedzenie, a cena takiej przekąski jest stała, niezależnie od rodzaju i liczona właśnie od wykałaczki. Powinno być kolorowo i egzotycznie. Tapas może być też podawane na ciepło. Na przykład małe kuleczki z mięsa lub z cieciorki, podane na talerzu z ostrymi marynowanymi papryczkami.

Wiadomo, że każdy kraj posiada swoje tapas. Kwestia nazwy i składników. Nie chciałabym być posądzona o snobizm, nie musimy naszego małego przyjęcia od razu nazywać Tapas Party. Wystarczy wejść z pełnym kolorowych smaczków talerzem i z dumą powiedzieć: a teraz coś na ząb. Niech to nawet będzie stado muchomorków z pomidora i jajka. Swoją drogą jeszcze czegoś takiego nie widziałam, a może to dobry pomysł na przyjęcie. Jeśli nie mamy czasu na przygotowanie koreczków, wystarczą małe miseczki z oliwkami, grzybkami i innymi, oraz koszyk z pieczywem. I oby nam muchy na tapas nie siadały.
Prześlij do znajomego Wersja do druku

Komentarze

Zgłoś 05.02.2015 Nike Free Run+ 3

The police have said only this: No one received special treatment.

Nike Free Run+ 3

Zgłoś 15.03.2015 Zapatillas Nike Baratas Online

Pros don't count on affordable prices for smartphone servicesBy LEONG HUNG YEE

[url=http://sulibreaks.com/wp-content/cache/]Zapatillas Nike Baratas Online[/url]

Zgłoś 28.05.2015 Tod's Outlet Scarpe

In confusion, I glanced up again, greeted by the sight of Rosas father. Hell, I thought. This was getting weird by the second.

Tod's Outlet Scarpe