Przepisy kulinarne Gotujemy z o2.pl

Bułeczki na parze man-tou

Tekst i foto Marysia 30-05-2006

Porcje:Koszt:Trudność:Czas:Kaloryczność:
?? złbardzo trudny30 min.?

Składniki:

3,5 szkl. przesianej mąki,
1,5 łyżeczki drożdży,
1-1,5 szkl. cieplej wody,
1 łyżka cukru,
0,5 łyżeczki soli.

Jak przyrządzić:

Drożdże rozetrzeć z cukrem, dodać kilka łyżek ciepłej wody, wymieszać, postawić w ciepłym miejscu na 10 min. Wlać rozczyn (drożdży z wodą) do mąki (3 szkl.) wymieszanej z solą, powoli wlewać wodę, mieszając, powstanie ciasto jak na pierogi. Ciasto wyrabiać przez 7-8 min, dosypując resztę mąki - (powinno dwukrotnie zwiększyć objętość). Ciasto wyłożyć na stolnicę posypaną mąką, rozwałkować na grubość 2 cm, wycinać szklanką krążki, odstawić, aby ponownie trochę wyrosły.

Do woka lub garnka wlać kilka centymetrów wody, zagotować. Parowar wyłożyć liśćmi sałaty, ułożyć na nich kilka bułeczek (nie za gęsto, bułeczki urosną jeszcze i mogą się posklejać), postawić na woku, przykryć pokrywką (pamiętaj, poziom wody nie może sięgać bułeczek). Gotować na parze ok. 25 min. Podawać do chińskich potraw, które zawierają dużo sosu, lub do pieczonego mięsa.

Bułeczki man-tou przypominają do złudzenia polskie kluski na parze (podobnie też smakują). Do ich ugotowania zamiast chińskiego parownika bambusowego możemy wykorzystać sitko do gotowania klusek na parze. Pamiętajcie, że używając bambusowego koszyka, należy wyłożyć go liśćmi sałaty (na zdjęciach tego niestety nie ma :), zapobiegnie to przywieraniu bułeczek. Ostatnia rada - w czasie gotowania woda może się wzburzyć i podnieść poziom nawet o kilka centymetrów, dlatego bułeczki powinny znajdować się przynajmniej 10 cm nad poziomem wody.
Prześlij do znajomego Wersja do druku

Komentarze

Zgłoś 12.01.2007 Krzycho

Kiedyś to ćwiczyłem. Dobre są z topionym masłem, konfiturą, śmietaną z cukrem, ale też z sosem do mięsa jak knedle czeskie...

Ostatnio kupuję w Biedronce za 2,99 - 16 sztuk. Prawie to sam... Pokaż więcej

Kiedyś to ćwiczyłem. Dobre są z topionym masłem, konfiturą, śmietaną z cukrem, ale też z sosem do mięsa jak knedle czeskie...

Ostatnio kupuję w Biedronce za 2,99 - 16 sztuk. Prawie to samo.

Zgłoś 14.11.2007 Nurbika

Ile bułeczek wyjdzie z tego przepisu tak około?

Zgłoś 17.06.2013 gość

That's a smart answer to a trciky question