Przepisy kulinarne Gotujemy z o2.pl

Chleb z mąki kasztanowej

Tekst i foto marron 01-03-2007

Porcje:Koszt:Trudność:Czas:Kaloryczność:
?? złprosty35 min.?

Składniki:

400 g mąki razowej, 150 g mąki kasztanowej, 15 g drożdży piekarskich, 10 g soli (3 szczypty), 1/3 litra ciepłej wody.

Jak przyrządzić:

Wymieszać drożdże z odrobiną ciepłej wody i jedną łyżką mąki. Odstawić na 10 min. Przesiać obie mąki, aby uniknąć grudek w cieście, dodać sól. Wymieszać dwie mąki z przygotowanymi drożdżami, powoli dodając wodę, mieszać aż do otrzymania miękkiego ciasta. Wyrabiać ciasto 10-15 min, w momencie kiedy ciasto nie przykleja się już do palców, uformować kulę i przykryć lnianą ściereczką. Zostawić ciasto w temperaturze pokojowej na około 2,5 godz. Ciasto powinno podwoić swoją objętość. Następnie przygotować miejsce posypane mąką i przez chwilę ugniatać ciasto, nadając mu wybraną przez siebie formę. Umieścić na posypanej mąką blasze chleb przeznaczony do włożenia do piekarnika.
Zostawić jeszcze na 1 godz. pod ściereczką. Nagrzać piekarnik do temperatury 175 st. C. Chleb jeszcze powinien nabrać objętości podczas "leżakowania". Włożyć do piekarnika na 35 min.

Uwagi:

Mąka kasztanowa nie zawiera glutenu w przeciwieństwie do mąki zbożowej. Odkrywana jest dzisiaj na nowo przez piekarzy, cukierników, kucharzy ze względu na jej walory smakowe.
Prześlij do znajomego Wersja do druku

Komentarze

Zgłoś 26.03.2011 MIMI

podpowiedzcie: GDZIE KUPIĆ MĄKĘ KASZTANOWĄ ?