Przepis kulinarny
Bigos Kuby Autor: Kuba   Data: 15.03.2004
Żródło: http://kuchnia.o2.pl/przepisy/obiekt_int.php?id_p=2647
Porcje: Koszt: Trudność: Czas: Kaloryczność:
? ? zł średni 150 min. dużo

Składniki:

2,5-3 kg kiszonej kapusty, 2 piersi z kurczaka, 30 dkg boczku wędzonego, 3 śląskie kiełbasy + inne mięso wedle uznania (im więcej tym lepiej), suszone grzyby, 3 kostki bulionu, przyprawa do bigosu (ja osobiście używam przyprawy "Prymat"), koncentrat pomidorowy (1 słoiczek), 2-3 listki laurowe.

Jak przyrządzić?

Opłukać dobrze kapustę kiszoną - pokroić i wrzucić do garnka. Dodać liście laurowe. Zalać wrzątkiem suszone grzyby. Wlać wywar z grzybów do garnka z kapustą (grzyby oczywiście posiekać)Ja zalewam najpierw 1 połowę grzybów, a potem drugą żeby otrzymać więcej wywaru. Rozrobić bulion z wrzątkiem - dolać do kapusty. Jako, że bigos bazuje tylko na kapuście kiszonej dobrze jest gdy jest dużo wywaru i bulionu-wtedy kapusta swobodnie może się gotować przechodząc smakiem grzybów. Zacząć gotować. Usmażyć najpierw pokrojony w kosteczkę boczek - dodać do garnka wraz z wytopionym tłuszczem. Analogicznie z resztą mięsa (mięso wcześniej osolić). Bigos powinien się pogotować trochę czasu. po ok. 45 min. dodaję przyprawę do bigosu "Prymat"- całe opakowanie. Doprawić solą i pieprzem. Bigos gotuje się dalej pod przykryciem. Gdy kapusta jest już miękka i nie możemy wytrzymać żeby już zjeść bigos - dodajemy słoiczek koncentratu pomidorowego (tutaj uwaga - po dodaniu koncentratu bigos momentalnie gęstnieje i tak jak wcześniej prawie nie trzeba było go mieszać teraz trzeba robić to prawie ustawicznie aby się nie przypalił). Po ok 10-15 min nadaje się do spożycia. Proporcjonalnie do ilości podgrzań rosną jego walory smakowe. SMACZNEGO!

Uwagi:

Bigos gotujemy TYLKO z kapusty kiszonej dlatego moim skromnym zdaniem (oraz moich znajomych :)ma on wyjątkowy smak i chce się go więcej i więcej. Co do rodzaju bulionu - w razie gdy mamy mało suszonych grzybów proponuję dodać bulionu grzybowego - w innym razie może to być "złoty" bulion (z wielu rodzajów mięs). Dla podkreślenia smaku można dodać czerwonego wina.

« Powrót